ZWIĄZEK SZLACHTY POLSKIEJ

Oddział we Wrocławiu


 
WSTECZ KRONIKA DALEJ
 
 
Uczestnicy wycieczki do Zamku Leszczyńskich i Sułkowskich w Rydzynie
 

     Dnia 30 maja 2015 roku Związek Szlachty Polskiej Oddział we Wrocławiu odbył wycieczkę do Rydzyny k./Leszna w województwie wielkopolskim - dawnej siedziby rodów: Rydzyńskich, Leszczyńskich i Sułkowskich. Wyjazd z Wrocławia zorganizowanej grupy nastąpił o godz. 9:00 z ul. Św. Antoniego.
     Zwiedzanie Zamku w Rydzynie rozpoczęło się punktualnie o godz. 11:00 pod opieką przewodnika, pana Czesława Wieszczeczyńskiego, emerytowanego nauczyciela i jednocześnie członka Towarzystwa Miłośników Rydzyny. Oglądając kolejne - w dużej części zrekonstruowane - sale, mogliśmy sobie wyobrazić to miejsce w czasach jego największej świetności, tj. w XVIII i XIX wieku. Jest to barokowa rezydencja Leszczyńskich herbu Wieniawa (z których wywodził się król Stanisław Leszczyński), wzniesiona w latach 1682-1695 na miejscu zamku z XV wieku (architekt Józef Szymon Bellotti), przebudowana w latach 1742-1745 dla Sułkowskich herbu Sulima (z których wywodził się Aleksander Józef Sułkowski) wg projektu Karola Marcina Frantza oraz w latach 1785-1790 w stylu klasycystycznym wg projektu Ignacego Graffa z udziałem Dominika Merliniego. W okresie międzywojennym miała tu miejsce siedziba - cieszącego się sporą renomą - Gimnazjum im. Sułkowskich. Zamek, spalony w styczniu 1945 roku, został odbudowany w latach 1970-1989 staraniem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.
     Po wyjściu z zamku skierowaliśmy swe kroki do położonego nieopodal kościoła św. Stanisława, w którym - za ołtarzem głównym - znajduje się średniowieczna płyta nagrobna Jana z Czerniny herbu Wierzbna, starosty wschowskiego i kościańskiego, kasztelana międzyrzeckiego, który był fundatorem i właścicielem miasta Rydzyny a także pierwszego zamku. Po opuszczeniu murów tej czcigodnej świątyni przeszliśmy na miejscowy Rynek, zabudowany barokowymi i neobarokowymi kamienicami szczytowymi i kalenicowymi, na środku którego znajduje się wotywna kolumna św. Trójcy - rokokowa rzeźba wykonana w latach 1760-1761, upamiętniająca epidemię dżumy, która dotknęła Rydzynę w 1709 roku, a także przy którym wznosi się zabytkowy ratusz z 1752 roku z drewnianą wieżą.
     W drodze powrotnej do zamku zatrzymaliśmy się na moment przy Szkole Podstawowej im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich, która mieści się w jednej z oficyn należących do założenia zamkowego. Po tym została wykonana pamiątkowa fotografia uczestników wycieczki na tle korpusu głównego zamku.
     Spotkanie zostało uczczone sutym obiadem w restauracji zamkowej, ostatnie minuty przed którym część z gości spędziła na dziedzińcu zamkowym, odpoczywając po tak intensywnej przechadzce. Po posiłku grupa chętnych wybrała się jeszcze na spacer wokół przyzamkowego stawu, kontynuując rozmowy na ciekawe tematy, rozpoczęte w trakcie wspólnego obiadu.

(Adam Biliński)

 


 
WSTECZ KRONIKA DALEJ
 
© Copyright by Związek Szlachty Polskiej 2016 Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016