ZWIĄZEK SZLACHTY POLSKIEJ

Oddział we Wrocławiu


 
WSTECZ KRONIKA DALEJ
 
 
Hoberg, Hohberg, Hochberg – trzy nazwiska, jeden ród - premiera książki
 

     Dnia 16 maja 2018 roku, w Sali Maksymiliana Zamku Książ w Wałbrzychu, miała miejsce premiera książki pt. "Hoberg, Hohberg, Hochberg – trzy nazwiska, jeden ród", której autorem jest dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki - historyk, specjalizujący się w badaniach nad śląską szlachtą i arystokracją, autor internetowego leksykonu rodów. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „O historii na żywo” organizowanego przez Zamek Książ w Wałbrzychu oraz Fundację Księżnej Daisy von Pless, która jest także wydawcą książki. Gośćmi honorowymi premiery byli książę Bolko (objął honorowy patronat nad publikacją) i księżna Marie Elisabeth von Pless. Spotkanie poprowadził prezes fundacji Mateusz Mykytyszyn. Wzięli w nim udział liczni goście, w tym przedstawiciele miejscowych instytucji kulturalnych i naukowych z Prezydentem Wałbrzycha na czele.
     Książę Bolko Hochberg von Pless jest wnukiem ostatnich właścicieli Zamku Książ, tj. księcia Jana Henryka XV i angielskiej arystokratki Marii Teresy Oliwii Cornwallis-West, zwanej przez najbliższych pieszczotliwie: Daisy (Stokrotka). Przysługują mu historyczne tytuły noszone w jego rodzie: księcia Pszczyny (Fürst von Pless), hrabiego Hochberga (Graf von Hochberg) i barona Książa (Freiherr zu Fürstenstein). Wprawdzie książę posiada tylko jedną córkę (Felicitas Christina Beatrice Alexandra Maria Theresia) z pierwszego małżeństwa z Ruth Marie Therese Reuther, jednak ród Hochbergów przetrwa w młodszych gałęziach, których przodkiem jest pierwszy książę Pszczyny Jan Henryk X. Niewielu wie, że książę Hochberg von Pless był kandydatem do polskiej korony króla Prus i cesarza niemieckiego Wilhelma II Hohenzollerna po powołaniu Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego w 1917 roku, zaś jego średni syn i zarazem stryj obecnego księcia Bolka - Alexander Hochberg von Pless podczas II wojny światowej wstąpił do polskiego wojska, gdzie pod nazwiskiem Pszczyński służył jako tłumacz w sztabie gen. Władysława Sikorskiego oraz brał udział w walkach na Bliskim Wschodzie i we Włoszech, m.in. pod Monte Cassino.
     Po dyskusji z autorem, w której wziął udział także książę Bolko, była możliwość nabycia promowanej książki. Zarówno autor jak i goście honorowi wykazali się dużą cierpliwością, składając autografy zainteresowanym publikacją. W podziękowaniu zostało ofiarowane im pismo Związku Szlachty Polskiej pt. Verbum Nobile.

(Adam Biliński)

 
materiały audio i video ze spotkania
 


 
WSTECZ KRONIKA DALEJ
 
© Copyright by Związek Szlachty Polskiej 2018 Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018