ZWIĄZEK SZLACHTY POLSKIEJ

Oddział we Wrocławiu


 
WSTECZ KRONIKA DALEJ
 
 
EUROPA W RODZINIE. Ziemiaństwo polskie w XX wieku - otwarcie wystawy
 

     Dnia 24 września 2016 roku w Centrum Historii ZAJEZDNIA we Wrocławiu miało miejsce oficjalne otwarcie wystawy pt. "EUROPA W RODZINIE. Ziemiaństwo polskie w XX wieku", połączone z sesją historyczną pt. "Kultura ziemiańska. Rola i znaczenie w XIX i XX wieku", zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej, Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu oraz Polskie Towarzystwo Ziemiańskie, których partnerem był Związek Szlachty Polskiej Oddział we Wrocławiu.

     Prezentowana we Wrocławiu w dniach od 16 września do 20 października br., wystawa o ziemiaństwie opowiada o zniszczeniu tej grupy społecznej w latach 1939-1945 przez totalitaryzmy: nazistowski i sowiecki, o jej wywłaszczeniu przez komunistyczny system władzy i wreszcie o rozproszeniu ziemiańskich rodzin po całym świecie. Intencją autorów jest pokazanie zbiorowego portretu ziemian, przybliżenie historii konkretnych rodzin, aby każdy mógł zastanowić się nad stratą, jaka nastąpiła wraz z likwidacją tej warstwy społecznej. Wystawa jest dwujęzyczna: angielsko-polska. Premiera wystawy miała miejsce w 2015 roku na Zamku Królewskim w Warszawie w związku z Jubileuszem 25-lecia Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. Wrocław jest pierwszym miastem po stolicy Polski, w którym z inicjatywy Michała Kwileckiego - a jakże inaczej - zagościła wystawa.

     W otwarciu wystawy wzięli udział: wicemarszałek województwa dolnośląskiego Ewa Mańkowska, prof. dr hab. Andrzej Kwilecki oraz prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego Marcin Schirmer. Podczas sesji historycznej zostały wygłoszone następujące referaty:

*Piotr Szymon Łoś „Wkład przedstawicieli polskiego ziemiaństwa w rozwój kultury europejskiej (na wybranych przykładach)”,

*dr Agnieszka Łuczak „Ziemiańskie dziedzictwo kulturowe i jego straty po 1939 roku”,

*dr Norbert Wójtowicz „Dwór ziemiański a edukacja patriotyczna”,

*Anna Fastnacht-Stupnicka „Ziemianie osiedleni na Dolnym Śląsku po 1945 roku (wkład w rozwój regionu - gospodarka, nauka, kultura oraz represje)”.

(Adam Biliński)

 
relacja wraz z galerią zdjęć na stronie Instytutu Pamięci Narodowej
 
wirtualna wystawa na stronie Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego
 
 
WSTECZ KRONIKA DALEJ
 
© Copyright by Związek Szlachty Polskiej 2016 Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016