ZWIĄZEK SZLACHTY POLSKIEJ

Oddział we Wrocławiu


 
WSTECZ KRONIKA DALEJ
 
 
(mowa wygłoszona na otwarcie przez Monikę Janczewską - Sekretarz Oddziału ZSzP we Wrocławiu)
 

     Szanowni Państwo, serdecznie witam na drugim spotkaniu z cyklu "Portrety kobiet". Jest to kontynuacja idei zapoczątkowanej w zeszłym roku, w ramach której chcemy przybliżać historie kobiet wywodzących się ze środowiska szlacheckiego. Gośćmi ubiegłorocznej edycji były m.in. takie osoby jak Gabriela Bogusławska i Maria Ponińska, córki Róży z Żółtowskich Zamoyskiej, które przedstawiły nam wzruszającą opowieść o działalności swojej matki, zwanej Aniołem Dobroci, czy dr Stanisław Bogaczewicz z IPN Wrocław, opowiadający o Karolinie Lanckorońskiej, z którą miał przyjemność osobiście współpracować.
     Dzisiaj podejmujemy wątek pasjonujący, a nawet sensacyjny - tematem naszego spotkania będą "Polskie dziewczyny Bonda". Krystyna Skarbek, Klementyna Mańkowska czy Władysława Macieszyna to polskie agentki, które wydatnie przyczyniły się do sukcesów wywiadu polskiego jak i brytyjskiego. O tych niezwykłych kobietach, wykazujących się odwagą, sprytem, nieprzeciętną inteligencją i urodą, opowiedzą nam nasi goście, których w tym miejscu chciałabym serdecznie powitać. A więc, zgodnie z kolejnością wystąpień, miło mi powitać: Pana Jarosława Molendę autora książki "Krystyna Skarbek - królowa podziemia czy zdrajczyni", Pana Marka Łuszczynę autora książki "Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię", Pana Jerzego Rostkowskiego, który napisał "Świat Muszkieterów. Zapomnij albo zgiń" oraz naszego gościa specjalnego: Panią Annę Strzelec Schütz autorkę wierszy o Muszkieterach, zamieszczonych w książce Pana Rostkowskiego.
     Chciałabym również serdecznie podziękować za pomoc i wsparcie współorganizatorom naszego dzisiejszego wydarzenia: Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego oraz Wydawnictwu Bellona, jak również naszym patronom medialnym: Gazecie Wrocławskiej i Krajowemu Przeglądowi Samorządowemu Gmina Polska.

(Monika Janczewska)

 
materiały audio i video z sesji
 


 
WSTECZ KRONIKA DALEJ
 
© Copyright by Związek Szlachty Polskiej 2016 Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016